به سایت ما خوش آمدید

تهران، میدان فردوسی، خ تقوی، کوچه مهنا، پلاک 27، واحد 6

سیستم های جانبی دستگاه های کنترلر و ثبات PLC2B - شرکت مهندسی پردازش تام کار

سوئیچر ( Switcher )

در صورتیکه چندین دستگاه PLC2B موجود باشد ، برای ارتباط آنها با کامپیوتر لازم است پی­درپی کابل ارتباط از یک دستگاه جدا شده و به دیگری متصل گردد . استفاده از سوئیچر این امکان را می­دهد تا کاربر نیازی به انجام این کار نداشته باشد . همچنین سوئیچر امکان مانیتورینگ گردشی دستگاه­های PLC2B را در اختیار کاربر قرار می­دهد.

 سوئیچر دارای يک پورت خروجیRS-232  برای کامپیوتر ، هشت پورت ورودی  RS-232 برای اتصال دستگاهها به آن و يک پورت ورودی RS-232 برای سوئیچر دیگــر(در صورت وجود) می باشد. در این روش تمام ارتـباط ها بصورت سـریال می­باشند و کابل آنها مانند کابل ارتباط مستقیم می­باشد. بر روی سوئیچر 4 کلید MOD ، SEL ، افزایش و کاهش قــرار گرفته است. سوئیچر دارای دو پارامتــر قابل تنظیم می­باشد که با نگه داشتن کلید MOD به مدت 3 ثانیه می­توان وارد قسمت تنظیمات شد . حال با هر بار زدن کلید MOD می­توان بین دو پارامتر Mod و S-n جابجا شد و سپس با زدن کلید SEL می­توان وارد هر پارامتر شد و با کلیدهای افزایش یا کاهش ، پارامتر مربوطه را تغییر داد . برای خروج از تنظیمات باید کلید MOD را به مدت 3 ثانیه نگه داشت .

در نرم افزار پس از زدن دکمه شروع دريافت اطلاعات از دستگاه درصورتیکه بین کامپیوتر و دستگاهها از سوئیچر استفاده شده باشد نرم افزار بصورت خودکار آن را تشخیص می­دهد و پنجره انتخاب دستگاهها فعال می­شود و با انتخاب شماره دستگاه مورد نظر و زدن دکمه OK دستگاه سوئیچر به آن دستگاه متصل می­شود.

اگر از یک سوئیچر استفاده می­شود (حداکثر تعداد PLC قابل اتصال به یک سوئیچر 8 عدد می­باشد­) ، باید آنرا در مد MSr قرار داد و شماره سوئیچر (S-n) را روی عدد 1 تنظیم کرد. در این حالت برای ارتباط کامپیوتر با دستگاه­های متــصل به سوئیچر باید اعـداد 1 الی 8 را در نرم­افزار وارد نمود.

در صورتیکه تعداد دستگاهها بیش از 8 عدد باشد ، لازم است از یک سوئیچر دیگر استفاده کنیم و آن را به سوئیچر قبلی متصل کنیم . در این صورت شماره سوئیچر جدید (S-n) باید روی عدد 2 تنظیم شود . برای ارتباط با دستگاه های متصل به سوئیچر دوم باید اعداد 9 الی 16 را در ارتباط با کامپیوتر وارد نمود . به همین ترتیب در صورت استفاده از سوئیچر سوم باید عدد 3 را در S-n وارد نموده و در ارتباط با کامپیوتر ، اعدا 17 الی 24 را برای اتصال به PLC های متصل به این سوئیچر انتخاب نمود و… . در ضمن باید فقط یکی از سوئیچرها در مد MSr تنظیم شود و بقیه باید روی مد SLV تنظیم گردند . به همين ترتیب می‌توانیم تا 8 سوئیچر و 64 دستگاه را به کامپیوتر متصل کنیم .

مودم و رابط مودم

مودم

برای اتصال دستگاه از راه دور به کامپیوتر ( از طریق خط تلفن ) باید از وسیله­ای ارتباطی به نام مودم استـفاده کرد. با اتصال مـودم به دسـتگاه و اتصال خط تلفن به آن می­توان به کلیه امکانات دستگاه در حالت اتصال مستقیم دسترسی داشت.

رابط مودم

دستگاه رابط مودم ، دستگاه واسطی است برای اتصال مودم به دستگاههای سخت افزاری و فراهم آوردن امکان ارتباط با آنها از راه دور با استفاده از خط تلفن . برای انجام این کار لازم است که یک کـامپیوتر به همراه مودم ( داخـلی و یا خارجی ) ، اتصال خـط تلفن ( خطوط شهری  و یا خطوط داخلی) ، مودم اکسترنال و کابل مربوط به آن ، دستگاه سخت افزاری و کابل مربوط به آن و دستگاه رابط مودم فراهم باشد .

نحوه ارتباط دهی:

دستگاه رابط مودم دارای یک کابل برق و دو کانکتور برای اتصال دستگاه PLC و مودم خارجی  (اکسترنال ) می‌باشد. برای ارتباط مودم و دستگاه رابط مودم بهتر است از خود کابل اصلی مودم  استفاده شود.

نمایشگر دستگاه:

نمایشگر دستگاه رابط مودم شامل دو سون سگمنت می‌باشد که علاوه بر نمایش روشن بودن دستگاه وضعیت کاری آن را نمایش می‌دهد.

1- ابتدا کابل مخصوص مودم خارجی ( اکسترنال ) را به دستگاه رابط مودم ( MODEM) متصل کنید سپس دستگاههای رابط مودم و مودم را روشن کنید.

2- دستگاه در ابتدا کد 50 را نشان می‌دهد و پس از مدتی شروع به نوشتن کدهای 10 ، 20، 30 و 40 می‌کند در هر مرحله اگر اشکالی در دستگاه مودم ( مانند روشن نبودن و… ) و یا قطعی کابل ارتباطی آن باشد دستگاه کد 51 را نشان می­دهد. پس از رفع اشکال باید هردو دستگاه رابط مودم و مودم را خاموش و دوباره روشن کرد. در صورتیکه مشکلی وجود نداشته باشد دستگاه کد 40 را نشان می‌دهد.

3- دستگاه رابط مودم با هر بار زنگ خوردن کدهای  99 و 01 را نشان می‌دهد.

4- پس از برقراری ارتباط بین دستگاه سخت افزاری و دستگاه رابط مودم یک سری کد اطلاعاتی نشان داده می‌شود و درصورتیکه رابط مودم بتواند ارتباط کامپیوتر و دستگاه سخت افزاری را به درستی برقرارکند کد 22 نمایش داده می‌شود.

5-با توجه به نحوه قطع ارتباط ممکن است یکی از کدهای 36، 44، 33، 83 نشان داده شود که بیانگر آن است که ارتباط قطع شده و دستگاه رابط مودم منتظر تماس بعدی می‌باشد.

در نرم افزار همراه دستگاه برای برقراری ارتباط با دستگاه باید شماره تلفن، کد عبور و شماره پورت سریال استفاده شده برای مودم را مشخص کنیم بنابراین باید در منوی تنظیم کامپیوتر ( Set computer ) به منوی انتخاب درگاه (Select Port  ) رفته و شماره پورتی که دستگاه به آن متصل است، کد عبور و شماره تلفن مربوطه را درج کنیم. بنابراین در نرم افزار هنگام زدن کلید برقراری ارتباط (Online) نرم افزار شروع به شماره‌گیری شماره تلفن داده شده می­کند تا به دستگاه متصل شود

در صورتیکه تعداد دستگاهی را که با کامپیوتر از راه دور می‌خواهیم کنترل کنیم از يکی بیشتر باشد می‌توانیم از دستگاه سوئیچر استفاده کنیم برای اجرای این روش دستگاهها را به  سوئیچر متصل و سپس سوئیچر را به مودم متصل می­کنیم در اینصورت باید گزینه مربوط به آن Use switcher ) ( در منوی Select port فعال باشد.

رک

هر رک می­تواند شامل چند دستگاه PLC2B به همراه سوئیچر باشد. برای نمونه رک زیر شامل ده دستگاه PLC2B و دو دستگاه سوئیچر می­باشد .

همانطور که در شکل مشاهده می­شود ورودی­های رک سنسورهای دما و رطوبت و تغذیه آن برق 220 ولت می­باشد. هر کدام از دستگاه­های روی رک چراغ سیگنال و کلید ON/OFF جداگانه دارند.

چراغ سیگنال برای هر دستگاه نشان دهنده وضعیت آلارم برای آن دستگاه می­باشد.

کابل ارتباط سریال نیز جهت ارتباط با کامپیوتر در پشت رک تعبیه شده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.