به سایت ما خوش آمدید

تهران، میدان فردوسی، خ تقوی، کوچه مهنا، پلاک 27، واحد 6

طرح تقاطع شهری با ولتاژ 24 VDC - شرکت مهندسی پردازش تام کار

تعریف

سیستم کنترل تقاطع با ولتاژ24VDC ؛ سیستمی است که در آن کلیه تجهیزات اعم از فانوس LED ، شمارنده معکوس شمار ، فانوس عابر پیاده و دستگاه فرماندهی با ولتاژ 24 ولت یکسو کار می کنند و کلیه تجهیزات این سیستمها با تغییرات اندکی در سیستم 220ولتی قابل استفاده هستد و حتی در دستگاه فرماندهی دیتکتورها و پوش باتن های عابر پیاده نیز بدون اشکال کار می کنند.

با توجه به استفاده از LED  به عنوان منبع نوری در تجهیزات جدید ترافیکی و با توجه به اینکه جهت روشن نمودن هر LED  نیاز به ولتاژ DC  می باشد پیشنهاد می گردد ولتاژ عملکرد در سطح یک تقاطع از 220VAC  به 24 VDC تغییر داده شود.

جهت اجرای این طرح لازم است کلیه چراغ های LED   و همچنین شمارنده معکوس ترافیکی و چراغ عابر LED  به شکلی طراحی گردد که با برق 24 VDC  تبدیل می گردد لذا  انجام طرح باعث کاهش هزینه تجهیزات فوق الذکر و حذف تعداد زیادی منبع تغذیه سوئیچینگ در تک تک این تجهیزات می گردد.

لازم به ذکر است در این طرح دستگاه فرماندهی جهت فرمان به کلیه تجهیزات تقاطع از برق 24 VDC  تهیه شده توسط به منبع تغذیه سوئیچینگ با توان 300W   الی 400W  استفاده می نماید.

از مهمترین مزایای این طرح امکان استفاده از باطری 24V  جهت تامین توان موردنیاز در زمان قطع برق شهری می باشد. با استفاده از این طرح نیاز به UPS  به طور کلی حذف گردیده و امکان روشن ماندن کامل تقاطع با هزینه بسیار اندک فراهم می گردد.

به طور حتم حذف ده ها عدد منبع تغذیه در تمامی چراغ های راهنمایی LED  و همینطور شمارنده معکوس ترافیکی موجود یک تقاطع باعث صرفه جویی زیادی از نظر مصرف انرژی و همینطور قیمت تمام شده می گردد.

در این طرح با توجه به استفاده از برق 24 VDC  امکان بکارگیری از پانلهای خورشیدی به منظور تامین تمامی یا بخشی از انرژی مصرفی هر تقاطع فراهم می گردد.

 

مزایای استفاده از سیستم 24 ولت

صرفه جویی در انرژی

با توجه با اینکه در سیستم 220 ولت برق شهر بسیاری از دستگاهها از قبیل فانوس LED و فانوس عابر پیاده و قسمت کنترلری دستگاه فرماندهی و شمارنده معکوس شمار ؛ در نهایت با ولتاژ DC کار می کنند این ولتاژ 220 بایستی به 24 ولت DC تبدیل شود و این تبدیل ولتاژ با تلفات انرژی زیادی همراه است ، لذا کارکردن مستقیم با ولتاژ DC  در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد داشت .

کم کردن هزینه ها

حذف برد تغذیه در این سیستم باعت کاهش هزینه دستگاه ها می شود.

امکان هوشمند کردن شمارنده ها

با توجه به اینکه سطح ولتاژ 24 ولت DC است ، در ابتدای هر سیکل سبز میتوان زمانهای لازم جهت کارکرد دقیق شمارنه را با پالسهای 24 ولت به شمارنده ارسال نمود و پس از آشکار سازی در شمارنده اعمال نمود و بدین ترتیب از پرشهای ناگهانی شمارنده و یا توقف شمارنده بر روی عددی خاص جلوگیری می شود.

کارکرد مداوم در صورت قطع برق شهر بدون استفاده از UPS

سیستم ، می تواند شامل یک باطری و برد کنترلر جهت شارژ باطری باشد و در صورت قطع برق شهر با ولتاژ باطری کار می کند و در صورت وصل برق شهر، ولتاژ 24 ولت DC  جهت کارکرد دستگاه تولید شده و همچنین باطری همزمان شارژ می شود تا جهت استفاده مجدد آماده به کار باشد.

افزایش ایمنی تقاطع به دلیل خرابی تجهیزات

بسیاری از خرابی های تجهیزات تقاطع ها بدلیل از کار افتادگی منبع تغذیه سویچینگ آنها می باشد که با طرح جدید این خرابی ها به حداقل می رسند.

امکان استفاده از سولار

در صورت استفاده از این سیستم میتوان یک سیستم سولار مرکزی به همراه باطری مربوطه برای عملکرد کل سیستم در نظر گرفت که در صورت استفاده از دستگاههای فرماندهی بزرگتر با فندانسیون مناسب ، می توان قسمت کنترلر سولار وباطری را نیز در داخل آن در نظر گرفت ولیکن اگر از دستگاههای فرماندهی فعلی TKS100 استفاده شود بایستی مکانی جهت قرار دادن جعبه مربوطه در کف زمین در نظر گرفت.

تغییرات لازم در سیستم قدیمی جهت سوییچ به سیستم 24 ولت

دستگاه فرماندهی

در دستگاه فرماندهی مدل TKS100 کلا 3 تغییر لازم است

  • تغییر بردهای خروجی از 220 ولت به 24 ولت که با توجه به اسلاتی بودن این بردها بسیار ساده و سریع قابل انجام است .
  • تغییر منبع تغذیه سویچینگ داخلی دستگاه از 220 به 24
  • در نظر گرفتن جعبه باطری و محلی برای قرار گیری باطری و برد مبدل

فانوس LED

در فانوس های LED برد تغذیه مبدل220 ولت بطور کل حذف می شود و بردهای LED مسقیما تغذیه می شوند.

فانوسهای عابر پیاده

در فانوسهای عابر پیاده جدید ( سبز متحرک و قرمز ثابت ) جهت راه اندازی فانوس قرمز تنها کافی است که برد تغذیه حذف شود و مستقیما استفاده خواهند شد اما در مورد فانوس عابر پیاده سبز به جای استفاده از منبع تغذیه 220  از منبع تغذیه 24 ولت استفاده می شود.

شمارنده های معکوس شمار

در شمارنده ها نیز به جای استفاده از منبع تغذیه 220 ولت از منبع تغذیه 24 ولت استفاده می شود و البته استفاده این منبع تغذیه فقط برای قسمت کنترلری است وLED  ها مستقیما با همان ولتاژ 24 کار خواهند کرد از این رو منبع تغذیه 24 ولت هم بسیار کوچکتر خواهد شد.

از دیگر قابلیتهای شمارنده ها با این خصوصیت قابلیت دریافت پالسهایی جهت هوشمند شدن است و بدین ترتیب زمان دقیق را در اول هر سیکل دریافت می کند.

مزایای طرح

– حذف منبع تغذیه سوئیچینگ در کلیه چراغ های LED  و همینطور شمارنده معکوس ترافیکی.

– امکان نصب باطری بدون نیاز به UPS  جهت روشن نگه داشتن تقاطع در زمان قطع برای مدت طولانی (حداقل 8 ساعت کاری).

– امکان نصب پانل خورشیدی جهت تامین انرژی.

– افزایش ایمنی تقاطع با توجه به حذف ولتاژ 220VAC  .

– کاهش هزینه تجهیز تقاطع.

– کاهش خرابی به جهت حذف دهها عدد منبع تغذیه سوئیچینگ در هر تقاطع.

– کاهش توان مصرفی به جهت جلوگیری از توان تلف شده.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.